Czy korzeń łopianu jest bezpiecznym środkiem?

Łopian jest bezpiecznie stosowany jako pokarm w Azji. Należy pamiętać o tym, że jest bezpiecny, gdy jest spożywany w ilościach powszechnie występujących w żywności. Nie ma wystarczających informacji, aby wiedzieć, czy łopian jest bezpieczny w dawkach leczniczych.

Korzeń łopianu może powodować reakcję alergiczną u osób wrażliwych na niektóre kwiaty i zioła. Po nałożeniu na skórę może powodować wysypkę.

Specjalne środki ostrożności i ostrzeżenia w przypadku zażywania łopianu:

Ciąża i karmienie piersią: Nie ma wystarczających wiarygodnych informacji na temat bezpieczeństwa przyjmowania łopianu w przypadku ciąży lub karmienia piersią. Warto zatem zostać po bezpiecznej stronie i unikać używania podczas ciąży.

Zaburzenia krwawienia

Łopian może spowolnić krzepnięcie krwi. Przyjmowanie łopianu może zwiększać ryzyko krwawienia u osób z zaburzeniami krzepnięcia.
Alergia na ambrozję i rośliny pokrewne
Łopian może powodować reakcję alergiczną u osób wrażliwych na rodzinę Asteraceae / Compositae. Członkowie tej rodziny to ambrozja, chryzantemy, nagietki, stokrotki i wiele innych. Jeśli masz alergie, przed zażyciem łopianu skonsultuj się z lekarzem.

Cukrzyca: Niektóre dowody sugerują, że przyjmowanie łopianu może obniżyć poziom cukru we krwi. Przyjmowanie łopianu może zbytnio obniżyć poziom cukru we krwi u osób z cukrzycą, które już przyjmują leki obniżające poziom cukru we krwi.

Chirurgia: łopian może zwiększać ryzyko krwawienia podczas i po operacji. Przestań go brać co najmniej 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem.

Chętnych zachęcamy do nabycia na:

https://www.lekinatury.pl/pl/encyklopedia-ziol/lopian.html